A víte, kolik je dost?

Bez omega-3 mastných kyselin se tělo neobejde a také bez POLYFENOLŮ!

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro organismus nepostradatelné. Jsou klíčové pro správnou funkci orgánů i předcházení zdravotním potížím. Tělo si tyto kyseliny nedokáže samo vyrobit, musíme je tedy přijímat v potravě. V jaké formě, jak často a kolik?

Dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin je důležitý například pro zdraví srdce, očí
a správnou práci mozku. Nejdůležitější je příjem dvou omega-3 mastných kyselin - DHA
a EPA. Ty totiž dokáže tělo nejlépe využít. Světová zdravotnická organizace doporučuje zdravým dospělým přijímat denně 250 - 500 mg DHA a EPA. Existují však i další doporučení, která berou v potaz zdravotní stav konkrétního člověka.

Pokud nekonzumujete alespoň dvakrát až třikrát týdně tučné mořské ryby, měli byste zvážit užívání potravinových doplňků s omega-3 mastnými kyselinami. Při výběru dbejte zejména na podíl DHA a EPA. Vysoký obsah rybího oleje není to nejdůležitější.

SOUČASNĚ JE VELICE NUTNÉ VĚDĚT, ŽE KONZUMACÍ BĚŽNÝCH DOPLŇKŮ S OMEGOU 3 TO MOC NEVYHRAJETE! BOHUŽEL JE NAPROSTO NUTNÉ A NEZBYTNÉ, ABY TYTO POTRAVINOVÉ DOPLŇKY OBSAHOVALY SOUČASNĚ VELICE DŮLEŽITÉ POLYFENOLY, PROTOŽE BEZ NICH OPRAVDU NEFUNGUJÍ!

TENTO OBJEV UČINILI VĚDCI ZE SKANDINÁVIE A PŘICHÁZEJÍ S TOUTO NOVOU INFORMACÍ K LIDEM! A NABÍZEJÍ I ŘEŠENÍ - VIZ POTRAVINOVÉ DOPLŇKY S OMEGOU
A POLYFENOLY.

Při zdravotních obtížích zvyšte dávky

Omega-3 mastné kyseliny s POLYFENOLY mohou pomoci například při nemocech srdce, duševních chorobách nebo nádorových onemocněních.

  1. Srdce. Podle odborných lékařských společností by pacienti s ischemickou chorobou srdeční měli užívat 1000 mg kombinované DHA a EPA denně. Lidem s vysokou hladinou triglyceridů (krevní tuky) je doporučován denní příjem 2000 - 4000 mg.
  2. Deprese a úzkost. Řada studií prokázala, že vysoké dávky omega-3 mastných kyselin (až 2200 mg denně) mohou zmírňovat příznaky deprese a úzkosti.
  3. Nádorová onemocnění. Podávání vyšších dávek omega-3 mastných kyselin ve výzkumných studiích snížilo riziko vzniku rakoviny prsu a tlustého střeva.

Omega-3 mastné kyseliny, zejména DHA, jsou zvlášť důležité v průběhu těhotenství a kojení. Nezbytných je alespoň 200 mg DHA denně. Děti by pro správný růst a vývoj měly přijímat 50 - 150 mg DHA a EPA za den. Viz odborná reference (Centrum zdraví, výživy a potravin Brno, Státní zdravotní ústav Praha). 

Čím více omega-6, tím více omega-3

Typická západní strava obsahuje přibližně desetkrát více omega-6 než omega-3 mastných kyselin. Oba typy mastných kyselin v našem těle zpracovávají stejné enzymy. Pokud tedy máme několikanásobně víc omega-6 mastných kyselin, na omega-3 mastné kyseliny se zkrátka nedostane. Ideální poměr omega-6 k omega-3 je přibližně 2 : 1. Čím více přijmeme omega-6, tím více bychom měli přijmout omega-3.

  • Omega-6 mastné kyseliny získáváme zejména z rafinovaných rostlinných olejů.
  • Neocenitelným zdrojem omega-3 jsou tučné mořské ryby a mořské plody.

Ne všichni potřebujeme stejné množství omega-3 mastných kyselin. Nicméně kombinované dávky DHA a EPA v rozmezí 250-3000 mg mají prokazatelně příznivé účinky na organismus. Naproti tomu užívání dávek vyšších než 3000 mg zpravidla nemá smysl.

Zdroj: www.healthline.com/nutrition/how-much-omega-3#section2